Demencia

Demencia, avagy a feledés útján

A demenciáról az emberek többsége már hallott, a kevésbé szerencsések meg is tapasztalják, hogy a betegség miként ragadja el a szeretett személy emlékeit és ezáltal az illetőt. Maga a kifejezés egy komplex folyamatot jelent, melynek során az agyi funkciók folyamatosan romlanak, ez pedig az egyén mindennapi életére is komoly kihatással van.

Demencia elsősorban az idősebb korosztályt érinti, főként 65 év felett, azonban akár fiatalabb korban is jelentkezhet. Elsősorban a gondolkodás, nyelvhasználat, memória, problémamegoldó képesség, illetve a személyiség terén figyelhetők meg változások. Az okok változatosak lehetnek, de az egyik legismertebb az Alzheimer-kór. A tünetek szép lassan jelentkeznek, majd idővel egyre súlyosabbá válnak. Például eleinte feledékenység tapasztalható, azonban a betegség előrehaladtával komoly memóriazavar, a tájékozódási képesség elvesztése és akár személyiségváltozás is bekövetkezhet. A betegség diagnosztizálása egyáltalán nem egyszerű, ugyanis nincs olyan teszt, melynek segítségével egyértelműen ki lehetne mutatni.

A diagnózis felállítása jellemzően a tünetek átfogó klinikai értékelésén alapul, illetve a különféle kognitív tesztek és a hozzátartozók beszámolói is segítséget jelentenek ebben. Ezenkívül más szóba jöhető betegségek kizárása is segít meghatározni a problémát. Sajnos az orvostudomány jelenlegi állása alapján a demenciára nincs gyógymód. Ugyanakkor vannak olyan kezelések, melyek alkalmazása által az életminőség javítható és a tünetek előrehaladása lassítható. A támogató környezet szintén nagyon fontos a gyógyszeres terápia mellett. Szót kell még ejtenünk a megelőzés fontosságáról is, hiszen a tanulmányok alapján az egészséges életmód segíthet a betegségek elkerülésében, habár tény, hogy erre sajnos így sincs garancia.